CO W BIBLIOTECE PISZCZY… CZYLI WYNIKI ANKIETY CZYTELNICZEJ

CO W BIBLIOTECE PISZCZY… CZYLI WYNIKI ANKIETY CZYTELNICZEJ

W marcu 2012 roku, w wybranych klasach pierwszych i drugich, wśród 140 uczniów, została przeprowadzona ankieta dotycząca stanu czytelnictwa wśród uczniów. Miała ona na celu pomoc w kupnie nowych pozycji do szkolnej biblioteki oraz sprawdzić czy jej zbiory odpowiadają aktualnym potrzebom uczniów.
Pierwsze pytanie brzmiało: Czy lubisz czytać książki? – uczniowie najczęściej odpowiadali twierdząco (103 osoby), 37 ankietowanych czytać nie lubi.
Zapytani o to, jak często czytają, najczęściej podawali własne odpowiedzi. Najmniej osób – 15% ankietowanych – czyta co tydzień. Codziennie czyta tylko 25% ankietowanych.
W pytaniu o ulubiony gatunek/rodzaj książek uczniowie zwykle wybierali
powieści przygodowe(70 osób)
i fantastykę (60 osób). Co ciekawe, niemal równym powodzeniem cieszą się najwyraźniej romanse (choć trzeba pamiętać, że najsensowniejszych odpowiedzi udzielały dziewczęta – stąd chyba tak duża frekwencja romansów właśnie). Najmniej są uczniowie
zainteresowani lekturami (co można było łatwo przewidzieć) i biografiami (11osób), natomiast zdarzało się w ankiecie, że zaznaczali też kryminały.
Wśród ulubionych pisarzy i/lub takich, z których twórczością uczniowie chcieliby się zapoznać są: A. Sapkowski,
J.R.R. Tolkien, A.C. Doyle, C.S.Lewis i jego „Opowieści z Narni”,
Z. Nienacki, M. Musierowicz, A. Fiedler, Shakespeare (wyjątkowo często pojawiało się to nazwisko w ankiecie!),  A. Pilipiuk, CH.Dickens. Pocieszające jest to, że książki większości wymienionych autorów znajdują się w naszej bibliotece.
Z odpowiedzi na kolejne pytanie, wynika że większość korzysta z biblioteki publicznej. Najmniej osób wypożycza z biblioteki szkolnej. Jako uzasadnienie podawali argument, że zasoby naszej biblioteki nie spełniają do końca ich oczekiwań..
Następne pytanie pozwoliło nam dowiedzieć się, jak ankietowani dowiadują się o książkach wartych uwagi. Najwięcej osób odpowiedziało, że dowiaduje się o nich od znajomych. Kolejnym źródłem są media. Dopiero na końcu naszej listy jest biblioteka.
Pozytywne jest to, że aż 80% uczniów, wśród których przeprowadziliśmy ankietę ma w domu własne książki, a po książkę najczęściej sięgają dla przyjemności. Najczęściej czyta się książki aby rozwiązać jakiś problem.
Biblioteka wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym wymienionym we wnioskach zakupiła do biblioteki nowości uwzględniając propozycje uczniów zawarte w ankietach. Zakupiono min. :
Igrzyska śmierci” -Suzanne Collins, „Zwiadowcy”-John Flanagan, „Czy to już miłość?” -Rosie Rushton, „Blask „-Alexandra Adornetto i inne…
https://www.gandalf.com.pl/o/amore-14,p,209600.jpghttps://www.gandalf.com.pl/o/noc-w-bibliotece,p,56283.jpghttps://www.gandalf.com.pl/o/ruiny-gorlanu-a,p,279281.jpghttps://www.gandalf.com.pl/o/skrzydla-laurel,p,225119.jpg
Zatem zapraszamy gorąco do czytania.
Przygotowały: Tosia Jagieska i Ewa Wachol z 3C
(Koło Bibliotecze )